Hipnoza, H.I.T.T.®, EMDR

Metoda HITT® – Hipnointegracyjna Psychoterapia Głębi to metoda, w której kluczowa jest zdolność pacjenta do odsłaniania i analizy istotnych dla jego rozwoju doświadczeń z konkretnego „badanego” okresu życia. Pracując tą metodą wspieram podróż moich Pacjentów wzdłuż linii ich życia do ważnych momentów, które mają znaczenie dla tego jak funkcjonują w dorosłości. Twórcą metody jest niemiecki psychoterapeuta Werner Meinhold. Na jej stworzenie poświęcił wiele lat studiów, poszukiwań, sformułował pięć kluczowych wartości terapeuty, które są wyznacznikiem także w mojej pracy: miłość (akceptacja), wiedza, autentyczność, obecność i niezachwiana wiara terapeuty w możliwości zmiany lub przemiany Pacjenta.
Choroby, objawy, z którymi przychodzą do mnie Pacjenci traktuję jako cenną informację. Moja praca terapeutyczna polega między innymi na zrozumieniu tej informacji oraz przekształceniu jej dla dobra Pacjenta. Nieprawidłowe wzorce przeżywania i myślenia, które tak komplikują nam życie, powstają w dzieciństwie, do 6 roku życia, a więc w okresie, gdy nasz umysł jest w stanie hipnozy. Dlatego praca w stanie hipnozy zmieniająca obciążające nas zapisy, które mają początki w pierwszych okresach naszego rozwoju, potrafi być tak skuteczna. Pracując metodą HITT obserwuję pozytywne zmiany u moich Pacjentów. Nawet jeśli na początku podchodzą do metody z dystansem, z czasem stają się zaangażowani, zadziwieni postępami jakie obserwują, czują się lepiej, lepiej funkcjonują, uwalniają się od dotychczasowych schematów przeżywania i reagowania, które jak często mówili „są silniejsze ode mnie”. Wierzę w sens pracy tą metodą, dlatego ją stosuję. Wierzę w oparciu o moje doświadczenia z Pacjentami.


Sesje prowadzone metodą HITT trwają 90 minut.

Jeżeli jesteś zainteresowany, by ta metoda była stosowana w Twojej psychoterapii, umów się na wstępne konsultacje (3-4 spotkania). Po nich przedstawię Ci wstępną diagnozę, zaproponuję różne formy pracy w ramach modelu zintegrowanego (stosuję różne podejścia i techniki terapeutyczne), określę czy ta metoda jest pomocna dla Ciebie, kiedy możemy ją zastosować, przygotuję do pracy terapeutycznej w modelu HITT, a potem rozpoczniesz swoją podroż w stronę zdrowienia. Będziemy przyglądać się wspólnie całemu Twojemu życiu, począwszy od teraźniejszości.

Hipnoza to jedna z metod pracy psychoterapeutycznej, niezwykła – o czym przekonuję się na co dzień pomagając moim Pacjentom. Stosuję ją jako wsparcie w terapii osób uzależnionych, depresyjnych oraz przychodzących z całą listą innych objawów np. zaburzeniami lękowymi, fobiami. Hipnozą pracuje się nad rozwojem osobistych kompetencji, zasobów, motywacją. Nie jest tajemnicą, że coraz częściej stosuje się ją w pracy ze sportowcami. Bo ta praca przynosi efekty.

Jest dużo stereotypów i przekłamań na temat hipnozy terapeutycznej.

Nie, nie jest to wprowadzanie Pacjenta w stan, w którym nie ma on pojęcia i kontroli nad tym co się z nim dzieje i można z nim zrobić co się chce, manipulować.

Hipnoza to naturalny stan naszej świadomości, nie stan snu. W tym stanie nasza uwaga jest wyostrzona i skoncentrowana na procesach wewnętrznych, a zawężone jest postrzeganie tego co na zewnątrz. Nasz umysł jest w stanie hipnozy częściej niż sądzisz. Kiedy jedziesz autostradą w dłuższą trasę, kiedy medytujesz. Dlatego nie obawiaj się, czy będziesz umiał wejść w ten stan. Twój umysł doskonale go zna. A ja jako psychoterapeuta jestem po to, by Ci pomóc wykorzystać, to na rzecz Twojego zdrowia.

W stanie hipnozy pracuję z Pacjentami nad zmianą ich nawyków, nad planowaniem przyszłości np. nad Mapą marzeń. W hipnozie proponuję pracę wyobrażeniową, wizualizacje, a więc aktywności, o których skuteczności przekonali się nie tylko psychologowie, ale także lekarze i trenerzy sportowi.

Kwalifikacje hipnoterapeuty uzyskałam w Towarzystwie Hipnozy Terapeutycznej i Badań nad Hipnozą w Krakowie.

Posiadam jako psychoterapeuta uprawnienia do stosowania metody HITT – Hipnointegracyjnej Psychoterapii Głębi Wernera Meinholda.

EMDR – Eye Movement Desensitization and Reprocessing – EMDR – to terapia odwrażliwiania za pomocą stymulacji bilateralnej.

Stymulacja bilateralna mózgu to stymulacja obu półkul mózgu w tym samym czasie. Odbywa się poprzez dotyk (tapping), za pomocą dźwięków czy ruchu gałek ocznych. W samych Stanach Zjednoczonych Ameryki, skąd się wywodzi, liczbę terapeutów EMDR mierzy się w dziesiątkach tysięcy. W Europie z roku na rok ta metoda pracy staje się coraz bardziej popularna. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca EMDR jako terapię zespołu stresu pourazowego.

Proces terapii, w którym stosuje się tę metodę pomaga poradzić sobie z bolesnymi życiowymi wydarzeniami, takimi jak: wypadek, wykorzystanie seksualne, choroba onkologiczna, przemoc. Poprawę Pacjenci odnotowują czasem nawet po kilku sesjach.
Podczas EMDR osoby przetwarzają pamięć bezpiecznie i to prowadzi do zwiększenia wglądu, zarówno we wcześniejsze niepokojące zdarzenie, jak i negatywne myśli o sobie, które wyrosły z pierwotnego traumatycznego wydarzenia.
Podczas sesji EMDR pacjent wielokrotnie wraca do traumatycznych zdarzeń, każdy z tych momentów trwa 20-30 sekund. Wtedy właśnie stosowana jest stymulacja bilateralna. Taka praca nad traumą jest łatwiejsza dla pacjenta. Podczas EMDR nie musi wyrażać swojej traumy, opowiadać o niej krok po kroku.

Posiadam stosowne certyfikaty dające mi uprawnienia do stosowania tej metody po ukończonym pełnym szkoleniu w zakresie stosowania EMDR w psychoterapii.