Metoda TRE®

W pomaganiu staram się łączyć różne sposoby i podejścia terapeutyczne. Widzieć i rozumieć osobę, która przeżywa osobiste trudności i kryzysy całościowo. Zadaję sobie pytanie, jak to co dzieje się w jej psychice, jej stany emocjonalne znajdują odzwierciedlenie w dolegliwościach somatycznych. Jak to co przeżyła, doświadczenia, które okazały się dla niej przeciążające, zostały zapisane w ciele, tworząc nawarstwiające się napięcia.
TRE® jest uzupełnieniem mojej pracy terapeutycznej. Pozwala otworzyć ludzi na kontakt ze sobą, na autentyczność i budowanie autonomii. Znajdować oparcie w sobie, rozróżniać to co moje, od tego co z zewnątrz, to co czuję i czego chcę, od tego czego oczekują inni.
Pracując głęboko, w sposób doświadczeniowy np. metodą hipnoterapii (hipnoza terapeutyczna) mogłam obserwować, jak ciało człowieka, który dociera do odległych, często wypartych wspomnień, uruchamia swój zdrowy mechanizm uwalniania śladów traum.
Wierzę w TRE® jako metodę pomagania, dlatego ją stosuję. Sama dzięki TRE® dbam o siebie, o swój dobrostan psychiczny i fizyczny. Uczę też moich Pacjentów, jak z tej metody korzystać i poczuć, że ciało jest naszym sprzymierzeńcem. Możemy mu zaufać, ważne czy ono może zaufać nam. Czy to co nam mówi o naszym funkcjonowaniu, to że sygnalizuje potrzebę zmiany, potraktujemy serio.

O metodzie TRE usłyszałam po raz pierwszy w 2015 roku. Poszukiwałam jako psychoterapeuta takiego sposobu pracy z moimi Pacjentami, który pozwoliłby zaangażować do procesu zmiany także ich ciała. W ciele są w nim przecież zapisane wszelkie doświadczenia, traumy i sposoby ich przetrwania.

Nasza psychika jest połączona z ciałem. Trudno je pominąć pracując nad zmianą swojego życia. Jest ono naszą ważną częścią. Otwartość na sygnały płynące z naszego ciała, właściwe ich rozkodowanie pozwala na dobry kontakt z własnymi emocjami i potrzebami. To ciało mówi nam, jeśli go słuchamy, czy nasz sposób codziennego funkcjonowania nam służy.

TRE® Tension & Trauma Releasing Exercises to metoda opracowana przez dr David’a Berceli’ego. Jestem jej Certyfikowanym Providerem.

David Berceli jest światowej sławy ekspertem w dziedzinie pracy z traumą, przez ponad 20 lat pracował w wielu krajach i opracowywał programy leczenia traumy dla międzynarodowych organizacji. Warto zapoznać się z jego książką pt Zaufaj ciału.

Ćwiczenia Tre mogą być stosowane przez osoby, które w codziennym życiu doświadczają szkodliwych skutków stresu, ale także borykają się ze skutkami traumatycznych doświadczeń, urazów. Metoda polega na uruchomieniu w ciele, za pomocą sekwencji ćwiczeń, wibracji neurogenicznych umożliwiających uwolnienie się od stresu i traumy. Ćwiczenia są pomyślane w taki sposób, aby ciało mogło uruchomić zakodowany w nim naturalny proces leczenia. Mogą uwalniać emocje, chroniczne napięcia w ciele, dlatego ważne abyś rozpoczął je pod okiem specjalisty- osoby która odbyła pełne szkolenie i ukończyła proces certyfikacji.

Główny cel ćwiczeń to przywrócenie ciała do naturalnej równowagi, w której wszystkie układy (neurologiczny, biochemiczny, anatomiczny) pracują w harmonii. Proces uwalniania napięć odbywa się w tempie, na które ciało jest gotowe. Wraz z uwalnianiem napięciowych wzorców, polepsza się funkcjonowanie emocjonalne.

Pacjenci, z którymi pracuję tą metodą i włączam ją do procesu ich terapii relacjonują , że zmniejsza się u nich odczuwanie obaw i niepokoju, zwiększa się poziom energii i odporności, poprawiają się relacje małżeńskie, poprawa jakości snu, ustają bóle mięśniowe i bóle pleców.
Często powtarzają zdania:

Zaczynam czuć siebie,
Zaczynam lubić siebie i moje ciało,
Zaczynam być naprawdę w tu i teraz.

Niewątpliwym atutem Tre jest:

  • Łatwość nauki: ćwiczeń tych można się łatwo nauczyć i w wielu przypadkach ich skuteczność jest natychmiastowa.
  • Bezpieczeństwo: ćwiczenia opierają się na naturalnych mechanizmach regulacji neuroruchowej
  • Naturalny środek zaradczy: w pewnych okolicznościach z tych ćwiczeń można korzystać jak z naturalnego środka zapobiegającego lub minimalizującego symptomy PTSD, redukującego efekty urazów psychicznych, które wystąpią w przyszłości.
  • Codzienna gimnastyka: można je włączać do codziennego zestawu ćwiczeń i używać ich do leczenia oraz zapobiegania stanom chorobowym.
  • Szybkie przywrócenie równowago psychofizycznej: pomagają szybciej odtworzyć w ciele poczucie bezpieczeństwa, ułatwiając szybszy i bardziej zintegrowany proces zdrowienia.

Chcesz rozpocząć stosowanie tej metody w codziennym życiu? – zapraszam na pierwszą konsultację. Jeśli nie będzie istotnych przeciwwskazań zdrowotnych, możesz rozpocząć przygodę z prostą, ale niezwykłą metodą samopomocy, która jest także moim sposobem na uwalnianie skutków stresu.